Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Fujifilm GFX 50S.

FUJIFILM GFX 50S.

NOVÝ STŘEDOFORMÁTOVÝ FOTOAPARÁT.

24. ledna 2017.
Již v únoru si budeme moci pořídit nový středoformátový fotoaparát Fujifilm GFX 50S a objektivy GF. Pokusím se stručně shrnout, co lze od této zajímavé novinky očekávat.

SNÍMAČ.
Jeho rozměry jsou 43.8 x 32.9 mm. Rozlišení 51.4 Mpx, CMOS, výrobce údajně Fujifilm. Tomu se mi však příliš nechce věřit, neboť s podobnými snímači se nyní roztrhl onen příslovečný pytel a všechny pocházejí z dílny japonské Sony. Že by Fujifilm v této situaci vyvíjel vlastní snímač, jak tvrdí, se mi zdá poněkud ... nelogické. Navíc zelení jistě s představením nového fotoaparátu velmi spěchali (vývoj vlastního snímače není práce na několik dní), zvláště poté, co podobný systém představil Hasselblad. Tato poněkud sebestředně působící firma má nyní ovšem jiné starosti, neboť její dluhy (po vysoce inteligentních rozhodnutích typu vezmeme Sony NEX, přidáme dřevěné držadlo a budeme to prodávat za čvrt milionu) už ji dostaly do takových problémů, že ji nakonec koupil čínská firma Dji. Tedy po Volvu (od roku 2013 patří firmě Zhinjang Geely) už i Hasselblad. Tak mě napadá, kam se poděly všechny dobré severské vlastnosti? - Ale vraťme se k Fujifilmu a pochybnostem o výrobci snímače. Ty ještě zesiluje skutečnost, že se jedná o CMOS s běžnou Bayerovou maskou, nikoli X-Trans. Údajně proto, aby se zamezilo problémům s vyvoláváním RAWů, které nastaly po uvedení X-Trans a vlekly se poměrně dlouho. Zajímavé je, že jsem nikde nenašel, zda je snímač osazen AA filtrem. Doufejme tedy, že tento přihlouplý rozmazávač patří již definitivně fotografické historii.

Pro mě největším zklamáním je jen 14-bitový RAW, ve středoformátových vodách je 16 bitů již snad zcela běžných ... škoda. Zřejmě připravený argument pro koupi dalšího modelu. Fujifilm slibuje dynamický rozsah 14 EV, uvidíme, jak to bude ve skutečnosti, ale po velmi dobrých zkušenostech s X-PRO1 mohu říci – proč ne. Základní citlivost ISO je, na rozdíl od řady X, 100, nejvyšší 12 800, lze rozšířit až na 102 400.


Nový bajonet fotoaparátu Fujifilm GFX 50S.


BAJONET A OBJEKTIVY.
Bajonet je zcela nový, jmenuje se G. Jeho vnitřní průměr činí 65 mm. V únoru spolu s fotoaparátem mají být představeny i tři první objektivy: GF 63 mm F2.8 R WR, GF 120 mm F4 R LM OIS WR Macro a GF 32-64 mm F4 R LM WR. Všechny by měly být, stejně jako fotoaparát, odolné vlhku i prachu, Fujifilm navíc zaručuje bezproblémový chod až do -10°C. Což je dobrá zpráva, právě chybějící odolnost při fotografování v přírodě pro mě byla velkým zklamáním u jinak vynikajících objektivů Zeiss Otus. Zajímavostí je, že po Carl Zeiss vyráběl objektivy pro výše zmíněný Hasselblad právě Fujifilm. Ovšem ne už pro nový středoformátový bezzrcadlový fotoaparát X1D, tam se Švédové údajně domluvili s jinou, fotografické veřejnosti zcela neznámou firmou (ani na název si již nevzpomenu). Zda to předcházelo nebo následovalo rozhodnutí Fujifilmu vyrábět opět vlastní středoformátový systém, těžko říci.

OSTATNÍ.
Závěrka je mechanická štěrbinová, s nejkratším časem 1/4000 vteřiny, což je zcela dostačující. Synchronizace s bleskem je při 1/125, zde bych uvítal kratší čas, ale není to zásadní problém. S elektronickou "závěrkou" můžeme pracovat až s časem 1/16 000 vteřiny.

Zadní monitor má úhlopříčku 3.2" (přibližně 8.1 cm) a vynikající rozlišení 2.36 milionu bodů. Lze jej naklánět, nahoru a dolů pod úhly 90° a 45°, doprava pak 60°.

Optický hledáček zde nenajdeme, přístroj nemá zrcátko, tedy bylo nutné vyrobit elektronický. Lze jej odpojit, což je velmi praktické, navíc jej můžeme nejen zvednout vzhůru v rozsahu 0° - 90° v pěti krocích, ale i vyklopit vodorovně o 45° na obě strany, to oceníme při otočení fotoaparátu na výšku. Monitor uvnitř má vynikající rozlišení 3.69 milionu bodů, snad již tedy nebudou jednotlivé body patrné, což je největší neduh snad všech elektronických hledáčků.

K fotoaparátu je možné připojit držák pro fotografování v poloze na výšku, věc to velmi příjemná.

Fotografie je možné přímo ve fotoaparátu převést do formátu TIFF (hurá, ne JPG), ale jen 8-bitového (proč ne 16?). JPG umí také - ptám se ale opět proč, když máme bezztrátově komprimované nebo nekomprimované PNG? (já vím, bude další model ...)

K fotoaparátu lze zakoupit adaptér pro použití s velkoformátovými fotoaparáty.

Tolik jen stručný přehled toho nejzajímavějšího. Tím se také dostáváme k tomu hlavnímu, čímž je

CENA.
Dle nejrůznějších zdrojů se zatím zdá, že cena u nás by se měla pohybovat okolo 125 000,- Kč bez DPH jen za fotoaparát bez objektivu. Což je, na poměry středoformátových přístrojů, velmi dobré. Otázkou zůstává, kolik bude Fujifilm chtít za objektivy. Předpokládám, že méně, než 40 000,- Kč bez daně za ty nejlevnější ale nelze očekávat.


Fujifilm GFX 50S s přídavným držákem.


ZÁVĚREM.
Fujifilm se po velmi úspěšné výrobě nejen kvalitních, ale i krásných fotoaparátů X se snímačem velikosti APS-C rozhodl přeskočit 36 mm a vstoupit rovnou do středního formátu. Z dob filmových má za sebou v této oblasti velké zkušenosti. Pokud udrží své účetní zamčené ve sklepě a nechá i ceny objektivů v rozumných mezích, přičemž kvalita fotografií bude vynikající, máme se opravdu na co těšit. Vlastností středního formátu je ještě menší hloubka ostrosti než u 36 mm snímačů, což je mnohdy dobré, ovšem již méně např. při fotografování krajiny. Jak to ovšem bude ve skutečnosti, uvidíme.

© Martin Mojžíš, 2017.
Fotografie: © Fujifilm.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.