Martin Mojžíš | fotografie a grafika


NIKON DF

NALEZENÍ ZTRACENÉ CESTY


Po přihlouplé videohybridizaci (k příšernému aktu příšerná slova, tak) a kopírování ostatních Nikon konečně znovu nachází sám sebe.


Nikon Df stříbrný


Nový Nikon Df spojuje to nejlepší z téměř staleté éry fotografických přístrojů. Nádherné, klasické tělo, osobně bych dal přednost stříbrné variantě. Snímač z D4, čistá kresba i ve vysokých citlivostech, tedy ideální reportážní fotoaparát. Ale nejen – právě tak portrétní, a pokud fotografujete krajinu ve vysokém rozlišení, není problém vytvořit víceřadou skládanou fotografii, která kvalitou předčí snímek i z té nejdražší digitální stěny. Tedy, kromě čistších barev díky 16ti bitovému AD převodu, samozřejmě.


Nikon Df černý, zadní stěna


Cena za tělo je nyní v přepočtu z dolaru přibližně 52 000 korun. Vzhledem k pouze poloprofesionálnímu určení těla je to poměrně dost, ale pokles ceny na sebe zřejmě nedá dlouho čekat.


Nikon Df stříbrný, pohled zepředu


Ale nejlepší zprávou je odstranění "schopnosti" natáčet video a s tím souvisejících, nesmyslných videočudlíků. Na jejich místo se vrátily fotografické ovládácí prvky. O nádherných kovových kolech, nastavujících expoziční časy, citlivosti snímače apod., ani nemluvím.


Nikon Df stříbrný, pohled shora


Je smutné, že až prudký propad v prodejích kompaktních fotoaparátů donutil Nikon přestat montovat do těl módní, nekoncepční pitominky a vytvořit skutečně hodnotný fotoaparát. Ano, můžete právem namítnout, že to je vlastně D700 v novém těle ... a budete mít pravdu. Ale ruku na srdce – není i vzhled naší techniky tím, co nás, mimo jiné, dokáže inspirovat? Radost z krásné věci, kterou je příjemné vzít do ruky a zachycovat okamžiky a místa našim srdcim blízká.

P. S. ... a jde připojit i drátěnka – podívejte na tu dírku ve spoušti ...


Martin Mojžíš
Praha, 5. listopadu 2013
fotografie: © Nikon Press International