Martin Mojžíš | fotografie a grafika


NIKON D6oo

SKVĚLÝ FOTOAPARÁT K D3X


AKTUALIZOVÁNO 13. ZÁŘÍ 2012: VZHLEDEM KE ZCELA PŘEMRŠTĚNÉ CENĚ JIŽ
O D6oo NEUVAŽUJI. VÍCE ZDE.
-----------------------------------------------------------------------------

V návštěvní knize jsem slíbil delší článek o D3X, ale obávám se, že jej hned tak nenapíši. Nemohu totiž na ní najít jediný zápor, a tak bych vytvořil nejspíše něco jako parafrázi katalogů Nikonu, což by asi nikdo nečetl.

Jednu malou nevýhodu však tento fotoaparát přece jen má. Tedy, spíše vlastnost. Budí pozornost (velkou) a na některých místech mám o něj občas jednoduše strach. Volnou tvorbu fotografuji většinou sám a opuštěná místa jsou nevyčerpatelnou studnicí fotografické inspirace. Ale nejen fotografové mají rádi zapadlé končiny, kam se běžný občan bojí vkročit. O sebe se nijak zvlášť nebojím, ale fotoaparát při tom může přijít velmi snadno k úhoně a protože ho mám opravdu hodně rád a navíc mě živí, tak na některých místech prostě nefotím. Nyní by se to ale mohlo změnit.


Nikon D600?


Pravděpodobně již na letos na podzim by měl Nikon představit novou zrcadlovku D6oo se snímačem typu FX, tedy o velikosti kinofilmového políčka. Půjde o levný model, který nebude mít některé výhody profesionálních těl, ale to hlavní ano:

• snímač 24,8 Mpix
• vestavěný motor pro pohon automatického zaostřování objektivů typu D
• ISO 50 - 256oo (plánuji jej nosit vždy u sebe a tehdy používám ISO auto režim)
• kompenzace expozice v 5 krocích

... a bez tohoto bych se i obešel, ale je to příjemné:

• 39 zaostřovacích bodů
• na 3,2" zvětšený zadní displej (jen škoda, že asi nebude vyklápěcí ...)
• možnost snímání 5 snímků za vteřinu (toto používám jen výjimečně, ale tehdy jsem zase opravdu rád, že to lze)
• intervalové snímání (noční oblohu nebo rozkvétající kytičky bych sice pravděpodobně fotografoval D3X, ale mám tuto funkci rád ... je to takové malinké vítězství člověka nad časem...)
• vestavěný blesk – jako řídící pro SB-900

Když hovořím o levném modelu, mělo by jít o dosud nejlevnější zrcadlovku se snímačem o velikosti kinofilmového políčka. Cena by se, dle předběžných odhadů, měla pohybovat mezi 30 - 37 ooo korun včetně DPH! Pokud se tyto odhady potvrdí, spadnou velmi rychle ceny použitých D7oo, které se zatím stále drží na 3o - 4o ooo korun, ale také Canonu 5D MII a zřejmě i 5D MIII. Zkrátka dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí používat své kinofilmové objektivy v původních ohniskových vzdálenostech a ceny FX, resp. FF zrcadlovek, jim stále přišly příliš vysoké. Shodou okolností se nedávno objevily pověsti o novém Canonu s podobnými parametry, ale jen 22 Mpix snímačem, 19 zaostřovacími body a mírně vyšší cenou. Je to logické, jinak by ztráty Canonu způsobené odlivem zákazníků k Nikonu byly velmi vysoké.

Novou D6oo budu nosit u sebe stále, proto na ní bude buď starší 5o/1.8D (nová už se nedá sehnat, musím najít nějakou pěknou použitou), nebo některý z objektivů s proměnnou ohniskovou vzdáleností, které jinak nepoužívám. Nabízí se dvě možnosti:

AF-S NIKKOR 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR


AF-S NIKKOR 24-85mm f/3.5-4.5G ED VRAF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR

AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR
Samozřejmě, všechny tyto přípravy směřují k novým fotografiím do Deníků a také na dokumentování nových míst pro fotografování Jiných krajin. Deníky plánuji do budoucna zvětšovat nejvíce na 7o x 5o cm, proto je možno použít s D6oo méně kvalitní optiku. Není to kompromis samoúčelný, umožní mi celodenní chození bez větší únavy a návštěvy míst, kam bych D3X prostě nevzal. Ta bude oproti tomu fotografovat veškeré zakázky a samozřejmě Jiné krajiny. Tam se ale jedná o předem pečlivě zvolená místa, kam jezdím stále a stále, dokud tam není to pravé světlo a atmosféra.


Martin Mojžíš
Praha, 13. srpna 2o12
fotografie: © Nikon Press International