Martin Mojžíš | fotografie a grafika


FOTOGRAFICKÁ ŠKOLA.

VAŠE CESTA K FOTOGRAFII.


Fotografie se díky digitální technice stala ještě oblíbenější, než bývala. Její rozšířenost však v sobě nese mnohá úskalí. Vidíme to kolem sebe – převládají snímky podprůměrné až vysloveně špatné. Nesprávná expozice, ostrost, nepřesné barvy, malý nebo příliš velký kontrast; kompozice plná chyb a omylů.


Koláž úpravy fotografií. Martin Mojžíš


Učarovala Vám fotografie, ale nejste spokojeni se svými snímky? Trápíte se stále s nějakým fotografickým problémem, ale nedaří se Vám na něj přijít? Pokoušíte se o nějaký fotografický žánr, ale nevíte, jak začít? Nebo byste jen rádi začali fotografovat a přemýšlíte, jak se vyvarovat zbytečných chyb? Pak jste zde správně.

Přestože se mnoho let tvorbou fotografií živím a jsem tedy profesionál, v duši se cítím být amatérem. Amatérem v původním smyslu tohoto slova, tedy amare (it.), milovat. Ano, miluji fotografii z celého srdce. Získala si mě navždy a naplnila můj život radostí obrazů světla.

Rád bych ukázal kouzelný, krásný svět fotografie i Vám. Naučím Vás vidět obrazy všude, i tam, kde by běžný návštěvník nebo turista fotoaparát ani nevyjmul z brašny. Budete umět spatřit fotografii v duchu před tím, než stisknete spoušť. Naučíte se rozvíjet svůj talent a najít si svou vlastní, osobitou cestu fotografickým životem. To je samozřejmě až výsledkem dlouhého učení. Ale právě tak Vy, kteří byste rádi získali jen základy a dále si přejete jít zcela svojí cestou, zde naleznete vše potřebné.

Vyberte si, co Vám bude nejlépe vyhovovat. Nebo mi napište, pokud si nejste jisti. Poradím Vám, jaká výuka by byla pro Vás nejvhodnější. Nebo připravíme obsah výuky přímo na míru dle Vašich přání.

HODNOCENÍ VAŠICH FOTOGRAFIÍ.
1. Nechte si ohodnotit svou fotografii.
Nejste si jisti, co děláte špatně? Chcete vědět, co Vaší fotografii chybí? Nechte si ji ohodnotit. Zašlete fotografie na moji e-mailovou adresu: atelier@martinmojzis.com. U zásilek větších než 5 Mb použijte prosím např. službu www.uschovna.cz.
Fotografie hodnotím na 27" profesionálním, pravidelně kalibrovaném monitoru. Mým cílem je, aby Vás hodnocení posunulo dále a pomohlo Vám v dalším fotografickém vývoji.
Nejprve Vám napíši kladné stránky snímku. Co se podařilo, proč to působí dobře a jak k tomu došlo. Pak se zaměřím na zápory. Nemusíte se ani v nejmenším obávat nějaké nelítostné kritiky. V klidu Vám popíši, co by bylo možné na fotografii zlepšit, kde jsou chyby a čeho se příště vyvarovat.
Cena za jednu fotografii je 250 Kč. Platbu mi zašlete na účet zároveň s fotografiemi. Hodnocení obdržíte, dle počtu fotografií, za 1 - 3 dny, někdy i do 24 hodin.

2. Nechte si ohodnotit fotografii a následně upravit.
Stejné jako 1/, jen Vám navíc fotografie rovnou také upravím a pošlu. Zaslané snímky jsou ve formátu JPG nebo PNG, delší strana 1200 bodů.
Cena za jednu fotografii je 480 Kč. Platbu mi zašlete na účet zároveň s fotografiemi. Hodnocení a upravené fotografie obdržíte, dle počtu snímků, za 1 - 3 dny, někdy i do 24 hodin.
Je možné domluvit se i na úpravě fotografií a jejich zaslání v plném rozlišení, rovněž i vyvolání z formátu RAW. Na cenu se v tomto případě prosím ptejte, odvíjí se od celkové náročnosti zakázky.

3. Nechte si ohodnotit fotografii a následně upravit. Včetně popisu postupu.
Stejné jako 2/, jen spolu s hodnocením a upravenými fotografiemi obdržíte i popis postupu úprav. To je velmi užitečné pro vlastní vzdělávání a je jakýmsi předstupněm skutečného, osobního vyučování.
Cena za jednu fotografii je 980 Kč. Platbu mi zašlete na účet zároveň s fotografiemi. Hodnocení a upravené fotografie obdržíte, dle počtu snímků, za 1 - 3 dny.


FOTOGRAFICKÁ ŠKOLA.
Všechny mé výuky jsou určeny pro jednoho žáka, jako v hudebních školách. Důvodem je vysoká intenzita vyučování a zároveň možnost zastavit se u problematických míst a opakovat je tak dlouho, až jim porozumíte a budou Vám zcela jasné. Potřebujete se zeptat na jednu věc desetkrát? Samozřejmě. Vlastní tempo výuky si určujete pouze vy sami. Cítíte se unaveni? Zvolníme. Vše je jasné? Můžeme postupovat rychleji.
Poznámka pro ženy a dívky – pokud si přejete být při výuce kýmkoli doprovázena, je to zcela samořejmé. Vyučování se týká pouze Vás, Váš doprovod s námi jen půjde, jako na výlet.

FOTOGRAFICKÁ TECHNIKA.
1. Kupujeme novou fotografickou techniku (fotoaparát, objektiv apod.)
Začínáte a nejste si jisti, která technika bude pro Vás ta pravá? Ztrácíte se v prohlášeních výrobců a prodejců, že právě a jedině s tou a tou věcí se stanete světoznámým fotografem? Každý kamarád radí něco jiného? Nebojte se. Najdeme tu pravou techniku pro Vás. Takovou, která Vám udělá radost a bude dlouho a dobře sloužit.
Je třeba si uvědomit, že nekupujeme pouze fotoaparát a objektiv. Kupujeme základ budoucího systému. A zde hraje roli mnoho věcí, které je třeba nejprve důkladně prodiskutovat. V obchodě na to ale zpravidla není čas ani potřebný klid.
Celkem dvě hodiny (hodina konzultace + hodina výběru techniky v obchodě), 1200 Kč.
Platí se při objednání, převodem na účet.


2. První krůčky s novým fotoaparátem.
Máte nový fotoaparát, ale nejste si jisti, jak s ním správně zacházet? Nerozumíte něčemu v návodu, zdá se Vám, že něco nepracuje, jak má? Žádné obavy. Nejlepší je vše v klidu projít s návodem v ruce a ihned zkoušet. Uvidíte, jak snadno základy pochopíte. Velký strom potřebuje pevné kořeny.
Čtyři hodiny, 2500 Kč.
Platí se při objednání, převodem na účet.


3. Pokročilé ovládání fotoaparátu.
Pokud jsou Vám základy jasné, je čas na náročnější věci. Expoziční programy A (Av) a M. Úpravy expozice, nastavení režimů automatického ostření, hyperfokální vzdálenost, sloupkování (bracketing), vícenásobná expozice, ... Vše je třeba podrobně vysvětlit a především vyzkoušet. Jen tak se Vám postupy dostanou rychle do krve a budete si je dlouho pamatovat.
Čtyři hodiny, 2500 Kč.
Platí se při objednání, převodem na účet.


FOTOGRAFOVÁNÍ.
Při výuce zásadně nefotografuji! Veškerý čas věnuji pouze Vám.
Při fotografování krajiny, krajinného detailu a zátiší je nutný stativ. Pokud jej zatím nemáte, doporučuji koupit (poradím s výběrem) nebo mohu pro začátek zdarma zapůjčit vlastní.

Zimní večer - Martin Mojžíš

1. Fotografování krajiny a krajinného detailu.
Krajina je oblíbeným, ale velmi náročným tématem. Prvotní nadšení následuje mnohdy zklamání. Přeexponované nebe, nepřesné barvy, nízká ostrost ... Naučte se fotografovat krajinu a krajinné detaily.
+ vnímání krajiny: atmosféra, světlo, barvy, kompozice
+ představa výsledné fotografie
+ volba objektivu, ohnisková vzdálenost
+ práce se stativem a stativovou hlavou
+ základní nastavení fotoaparátu
+ expozice
+ pokročilé nastavení fotoaparátu
+ zaostřování, hyperfokální vzdálenost
+ ...
Můžete si objednat půldenní nebo celodenní výuku.
Cena za čtyři hodiny je 2500 Kč, za osm hodin 4900 Kč.
Platí se při objednání, převodem na účet.


Zimní večer - Martin Mojžíš

2. Fotografování nalezených zátiší.
Nalezené zátiší je velmi vděčné, nicméně náročné fotografické téma. Pokud umíte dobře pozorovat, spatříte jich kolem sebe spousty. Jak je ale vyfotografovat tak, aby výsledná fotografie zapůsobila na diváka a přinesla mu atmosféru místa a okolností?
+ vnímání prostředí, pozorování souvislostí
+ představa výsledné fotografie
+ volba objektivu, ohnisková vzdálenost
+ práce se stativem a stativovou hlavou
+ základní nastavení fotoaparátu
+ expozice
+ pokročilé nastavení fotoaparátu
+ ruční i automatické zaostřování, hloubka ostrosti
+ ...
Můžete si objednat půldenní nebo celodenní výuku.
Cena za čtyři hodiny je 2500 Kč, za osm hodin 4900 Kč.
Platí se při objednání, převodem na účet.

Kam půjdeme?
Fotografuji po celých Čechách. V každém kraji znám působivá místa, která Vás budou inspirovat a pomohou Vám při tvorbě fotografií. Pokud jste tedy například z Ústí nad Labem, máme dvě možnosti: buď Vy přijedete do Prahy a budeme fotografovat zde, nebo já přijedu za Vámi a již předem se domluvíme, kam pojedeme. Můžeme se sejít buď přímo na místě, nebo Vás mohu kdekoli vyzvednout a pak zase přivézt.


DIGITÁLNÍ VYVOLÁVÁNÍ A ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ.
1. Výběr a vyvolávání fotografií v programu Adobe Lightroom.
Adobe Lightroom patří k nejrozšířenějším programům pro vyvolávání fotografií ve formátu RAW. Správný postup při vyvolávání je přímo úměrný dobrým výsledkům, právě tak pochopení fukncí jednotlivých úprav. Součástí výuky je import, kompletní vyvolávání a úpravy fotografií, + jejich závěrečné uložení export v obrazovém formátu (.tiff).
+ formát RAW (.cr2, .nef, .pef, .arw, .dng)
+ tvorba katalogů
+ import fotografií
+ výběr a třídění fotografií
+ vyvolávání fotografií
+ pokročilé úpravy
+ místní úpravy
+ export fotografií
Můžete si objednat půldenní nebo celodenní výuku.
Cena za čtyři hodiny je 2500 Kč, za osm hodin 4900 Kč.
Platí se při objednání, převodem na účet.

2. Úpravy fotografií v programu Adobe Photoshop nebo Adobe Photoshop Elements.
Adobe Photoshop je již mnoho let nejznámějším a také zřejmě nejlepším programem pro práci s fotografiemi. Jeho výhodou je nejen vysoká kvalita všech úprav, ale také řada způsobů, kterými lze dojít ke stejnému výsledku. Můžeme si tedy zvolit, který nám vyhovuje nejvíce. Nicméně dobrý sluha se může stát zlým pánem, především při špatném nastavení správy barev. Toto a mnoho dalšího je předmětem této podrobné výuky.
+ ovládání programu
+ vlastní nastavení a přizpůsobení
+ barevné prostory, úvod do problematiky
+ nastavení správy barev a úvodních dialogů
+ RGB, CMYK, LAB
+ obrazové formáty, jejich výhody a nevýhody
+ rozměry fotografií, problematika rozlišení
+ převzorkování versus přepočet
+ nástroje a práce s nimi
+ práce s vrstvami
+ vrstvy úprav
+ křivky, úrovně
+ ...
Můžete si objednat půldenní nebo celodenní výuku.
Cena za čtyři hodiny je 2500 Kč, za osm hodin 4900 Kč.
Platí se při objednání, převodem na účet.

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 15%. Po uskutečnění platby obdržíte daňový doklad. Adobe, Lightroom a Photoshop jsou registrované ochranné známky Adobe Systems.

Fotografie a koláž: © Martin Mojžíš.