Martin Mojžíš | fotografie a grafika

ŠPERKY A HODINKY

UMĚLECKÁ FOTOGRAFIE NA ZAKÁZKU


TECHNICKÁ NÁROČNOST
Fotografování šperků a hodinek je technicky nejnáročnějším odvětvím profesionální fotografie vůbec. Je to dáno samotnou povahou těchto předmětů.
Jsou zpravidla miniaturní, s množstvím nepatrných detailů, které mnohdy ani lidské oko již dobře nerozezná.
Dále. Šperky se lesknou. Ale co je lesk? Intenzivní odraz světla, zpravidla čistě bílý, RGB 255 255 255. Tedy tzv. přepal, bílá plocha bez jakékoli struktury a kresby.
Tato místa ale na fotografiích šperků být nemohou, neboť působí, až na výjimky (bodový lesk v kamenech) velmi rušivě. Zlato (leštěné a rhodiované) navíc velmi kvalitně odráží svým povrchem vše, co se ocitne v jeho blízkosti. Odrazy na kovech nelze odstranit polarizačním filtrem (resp. bez polarizace dopadajícího světla) a nelze použít ani speciální sprej pro zmatnění povrchu, protože by došlo k poškození drahého šperku, u přírodních perel dokonce k jejich úplnému zničení.
Dalším úskalím je velikost výsledného snímku. Šperk musí být krásný nejen zmenšený na internetových stránkách, ale zejména na metrových a větších zvětšeninách v interiérech firmy nebo obchodů, na plakátech a obrovských venkovních reklamách. Z toho vyplývá nutnost využít celého rozlišení snímače a pracovat s tak kvalitní optikou, aby jednak její rozlišovací schopnost obsáhla všechny detaily, ale na druhou stranu zase difrakce, tedy lom světla na clonových lamelách při větším zaclonění, nedegradovala kresbu.

FOTOGRAFIE
Fotografuji všechny druhy šperků ze všech materiálů, včetně oceli, stříbra a bižuterie, s drahými i umělými kameny.
Od výtvarných, složitě aranžovaných snímků, po čistě produktové fotografie na neutrálním pozadí. Katalogové fotografie i mnoha set šperků, vše v jednotné aranži, velikosti a stejném měřítku. Jakékoli retuše dle potřeby a přání zákazníka. Ořezové cesty, montáže, koláže. Snímky v plném rozlišení TIFF 48 bit Kodak ProPhoto RGB nebo TIFF CMYK Euro ISO Fogra 39, právě tak i JPG sRGB přizpůsobené pro internet a email.