Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.

FOTOGRAF FOTOGRAFUJE, POČÍTAČ POČÍTÁ ...

... ANEB POVÍDÁNÍ O UŽITEČNÉM KŘEMÍKU.

22. května 2022.
Počítače jsou pro fotografy dobrými pomocníky již od dob svého vzniku. Nejprve sloužily prostřednictvím skenerů pouze k digitalizaci diapozitivů a negativů, nyní pomocí počítačů digitální fotografie kompletně zpracováváme a upravujeme (přičemž diapozitivy a negativy digitalizujeme i nadále).

Počítač v mém atelieru po deseti letech těžké služby pozvolna přestal pracovat. Na vině bylo nedostatečné chlazení procesoru, neboť praskl plastový rám, ke kterému byl chladič upevněn. Vrchní část základny chladiče se poté vlivem gravitace postupně od procesoru oddalovala a tak odváděla tepla méně a méně. Což je po překročení určitých teplot pro polovodiče fatální.

Počítače si stavím sám, přesně podle svých potřeb a požadavků. Protože jsem byl mnohokrát dotazován, jaký počítač je pro úpravy fotografií vhodný, uvádím zde nyní kompletní parametry nového stroje, vždy se stručným komentářem.

Procesor Intel i5.
PROCESOR.
Na základě (nejen) svých zkušeností mohu doporučit procesory Intel. Používám je celý život a nikdy se mi nestalo, že by některý zlobil, nebo jej dokonce bylo nutné reklamovat. Pro fotografii není třeba příliš výkonný, naopak, nevyužijete jeho schopnosti a budete muset zbytečně chladit, o spotřebě elektřiny nemluvě. Srdcem nového stroje je tedy Intel Core i5-12600K. Jde o procesor 12., poslední generace Alder Lake S. 10 jader, 16 vláken, frekvence téměř 5 GHz, která při nižší potřebě výkonu klesá na základních 3.7 GHz a tím snižuje nároky na chlazení i napájení. Procesor má integrovanou grafickou část Intel UHD Graphics 770, podporuje rozhraní PCIe 5.0, DDR5, má odemčený násobič, tudíž jej lze přetaktovat, samozřejmostí je virtualizace či HyperThreading.

Chladič procesoru SilentiumPC Fera 5.
CHLAZENÍ PROCESORU.
Výkonný procesor vyžaduje účinné chlazení. Základem je samozřejmě co možná nejlepší kontakt procesoru se základnou a tepelnými trubicemi, ale zároveň také mnohdy neprávem opomíjený parametr – velikost vlastního chladiče. Jednoduše řečeno, čím větší kus kovu položíme na tepelný zdroj, tím lépe jej bude ochlazovat, a to i zcela pasivně. Můj nový chladič patří k těm, které mnoho lidí vracelo, protože se jim prostě nevešel do počítačové skříně. Protože však moje skříň je poněkud větších rozměrů, obluda se vešla. Jde o SilentiumPC Fera 5. Mohutný, výkonný chladič, vyvinutý ve spolupráci se Synergy Cooling, má čtyři tepelné trubice, tvořící přímo základnu chladiče (trubice leží přímo na procesoru) v kombinaci s novým 12 cm ventilátorem Fluctus 120 PWM s vylepšeným ložiskem a tichým chodem díky ozubeným odtokovým hranám lopatek. Pokud by jeden ventilátor nestačil, druhý lze snadno připojit, v krabici nalezneme potřebné díly a napájecí kabel má volnou zástrčku. Díky specifickému tvaru trubic nelze chladič umístit na některé základní desky s paticí LGA 1700, podrobnosti naleznete na stránkách výrobce.

Základní deska MSI Pro.
ZÁKLADNÍ DESKA.
Jak vyplývá z výše uvedeného, typ základní desky byl již předem dán dvěma parametry: paticí Intel LGA 1700 a možností umístění chladiče SilentiumPC Fera 5. Vzhledem k dobrému poměru ceny a výkonu jsem zvolil desku Micro Star International, tradiční firmy známé spíše pod zkratkou MSI, s označením PRO-Z690-A WIFI. Podrobný popis této základní desky by vydal na samostatný článek, stručně tedy pouze: PCI Express 5.0, DDR5 6400 MHz 128 GB, SATA III, M2, USB 3.2 Gen 2x2 20 Gbps, Bluetooth 5.2, WiFi 6E 6 GHz, 7.1 kanálová zvuková karta, RAID 0, 5 a 10 atd. Samozřejmostí je kompatibilita s Windows 11.

Paměťové moduly RAM DDR5 DIMM Kingston Fury Beast.
PAMĚŤ RAM.
Předchozí počítač měl k dispozici 16 Gb RAM, nový obdržel dvojnásobek, 32 GB. Vzhledem k tomu, že základní deska zvládne i velmi výkonné moduly, rozhodl jsem se pro dva DDR5 16 Gb pracující na frekvenci 6000 MHz. Vynikající DIMM nyní vyrábí Kingston, v počítači proto nalezneme moduly této firmy, sugestivně nazvané Fury Beast, určené nejen k práci, ale i pro náročné současné hry. Jelikož při tvorbě svých fotografií nepotřebuji ani zběsilost, ani bestie, oba moduly víceméně odpočívají, chlazené proudem vzduchu od vstupních ventilátorů, nasávaným nedaleko umístěným Fluctuem na chladiči procesoru. A protože jsou moduly jen dva a tudíž se nijak netísní, bude se jim zde dařit velmi dobře.

Grafická karta MSI NVIDIA.
GRAFICKÁ KARTA.
Grafická karta zůstala původní a je zřejmě nejpravděpodobnějším kandidátem na brzkou výměnu. Životnost jejích Military Class kondenzátorů je deset let, což je právě nyní. Navíc její parametry již nestačí některým současným programům, např. poslední verze Capture One Pro se při zapnuté hardwarové akceleraci už odmítala spustit a bylo proto nutné použití OpenCL v tomto programu vypnout. Mohu doporučit výrobky firmy NVIDIA, tudíž karta MSI N550GTX-Ti 1GB GDDR5 je osazena procesorem této značky a chlazena vynikajícím chladičem MSI Cyclone II. Z dalších předností jmenujme např. NVIDIA PhysX, NVIDIA Pure Video HD či technologii NVIDIA CUDA.


Grafická karta Gigabyte GeForce RTX 3060 EAGLE 12G.

NOVÁ GRAFICKÁ KARTA.
20. července 2022.
Nechtěl jsem čekat, až se původní grafická karta porouchá. Nejen pro nepříjemné náhlé zčernání monitoru a přerušení práce, ale především vzhledem k možnosti poškození dalších komponent. Navíc se již začaly objevovat první signály něčeho v nepořádku. Díky pravidelnému sledování, zda vše pracuje, jak má, se mi je podařilo zachytit včas.

Nová grafická karta je osazena procesorem Nvidia RTX 3060 Ampere. Jde o Gigabyte GeForce RTX 3060 EAGLE 12G. Stručně – 12 GB GDDR6 (15 000 MHz), Nvidia GeForce Ampere (GA106, 1320 MHz), boost 1777 MHz, PCI Express x16 4.0, 192 Bit, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1, LHR, chladící systém Windforce. Veškeré parametry lze nastavit pomocí programu Gigabyte Aorus Engine. Chlazení je velmi účinné, pro účely úprav fotografií by obě 10 cm vrtule prakticky nemusely běžet, ale teplota procesoru kolem 40 °C je zbytečně vysoká. Pomocí upravené řídící křivky ji tedy pravidelným zapínáním ventilátorů snižuji ke 32 - 35 °C. Ventilátory jsou velmi tiché, prakticky neslyšitelné. Pro snížení turbulencí a zvýšení tlaku vzduchu se otáčejí protiběžně, mohou také měnit směr otáčení. Kryt karty umožňuje v pravé části průchod vzduchu skrz žebrování ven, měděné teplovodivé trubice leží přímo na procesoru. Karta je vybavena plně nastavitelným podsvícením RGB Fusion, které jsem, vzhledem k neprůhledné skříni, vypnul.

SSD disk ADATA.
PEVNÉ DISKY.
Základem pro spolehlivý běh operačního systému je rychlý, kvalitní SSD disk. Od ledna tohoto roku používám od, léty spolehlivé služby prověřené, značky ADATA model Ultimate SU650 SSD 480 GB. Disk je konstrukce TLC (Triple-Level Cell), rychlost čtení je 520 MB/s, rychlost zápisu 450 MB/s a životnost 280 TBW. Ve skříni je dále datový disk Western Digital 1 TB a odkládací disk Western Digital 0.5 TB. Jako externí je přes USB 3.2 připojen Western Digital 2 TB.

Počítačová skříň ZALMAN.
SKŘÍŇ A ZDROJ.
Jak jsem se již zmínil, skříň je poněkud větších rozměrů. Je to výhodné jak pro snadný přístup ke komponentům, tak pro účinné a zároveň nerušící chlazení, kdy mohou ventilátory pracovat v nižších otáčkách a tudíž tišeji. Celokovová skříň ZALMAN GS1000 Plus váží (prázdná, neosazená) téměř 16 kg a je určena pro stavbu výkonných pracovních stanic a serverů. Disponuje přípravou pro vodní chlazení. Pevné disky se umísťují již pouze do zásuvek, lze použít velké základní desky, grafické karty s mohutnými chladiči, osadit ventilátory pro vstup, výstup, strop, dno, ...


Pozvání do galerie Jiné krajiny.

Také zdroj zůstal původní a na rozdíl od grafické karty by po deseti letech tvrdé práce neměl být ani v polovině své udávané střednědobé životnosti. Jde o 600 W Corsair CX600V2. Je určen pro výkonné sestavy s vícejádrovými procesory a výkonnými grafickými kartami. Jeho účinnost je 85% a nejvyšší proudový odběr 40 A.

Monitor DELL.
MONITOR.
Dříve jsem byl nezvratně přesvědčen, že bez monitoru neschopného pracovat v barevném prostoru AdobeRGB nelze seriozně tvořit. Něco na tom je, vidíte barvy v překrásných tónech, jenže ... vidíte je jen vy. Většina lidí má monitory zobrazující zdaleka ne ani celý prostor sRGB, tudíž vidí mnohé barvy méně syté a čisté (nemluvě o kalibraci). Proto jsem se poté, co můj předchozí profesionální monitor DELL Ultrasharp 27" dosloužil, rozhodl k pořízení kvalitního, ale zcela běžného 27" monitoru DELL S2721D. Ten má gamut pouze 100% sRGB, tudíž na něm stále vidím to, co většina lidí. Na druhé straně mi ty inspirující rozšířené tóny AdobeRGB někdy velmi chybí a tak je původně plánované 27" EIZO Color Edge pořád tiše do budoucna v plánu ...

Klávesnice Microsoft 4000 Ergonomic Keyboard.
KLÁVESNICE.
Pokud více píšete, určitě si pořiďte tzv. ergonomickou klávesnici. Používám již léta Microsoft 4000 Ergonomic Keyboard, na které zpočátku ten, kdo na ni není zvyklý, nenapíše zhola nic. Po chvíli však zjistí, že přirozená poloha zápěstí je natolik příjemná, že se mu už k nesmyslně rovné klávesnici ani nechce vracet. Jenže když ona je tak levná na výrobu, že nám ji výrobci stále pod nejrůznějšími záminkami vnucují. Zmíněnou 4000 proto Microsoft v rámci svých absurdně hloupých rozhodnutí (např. Windows 10 jsou poslední systém pro klasické počítače, vše bude dotykové ... do háje, rychle Windows 11!) přestal vyrábět a přímá náhrada zatím není. Mám ještě jednu zcela novou v zásobě a až i ta přestane fungovat, jako nejlepší se mi zatím jeví Logitech Ergo K860 Wireless Split Keyboard. Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless je sice velmi pěkná, ale oddělená číselná klávesnice by mi zřejmě nevyhovovala.

Počítačová myš Logitech MX Master 3.
MYŠ.
Má oblíbená myš je bezdrátová, má těžké, kovové kolečko (spíše kolo), které lze přepnout na hladké otáčení bez přeskakování nejen tlačítkem, ale i rychlým roztočením, po němž se zase automaticky přepne zpátky. Navíc s velmi dlouhou výdrží baterie, dalším bočním kovovým kolečkem (spíše válečkem) a řadou programovatelných funkcí. Že žádnou takovou neznáte? Chyba. Současná generace se jmenuje Logitech MX Master 3 a zmíněné kolečko je nyní v jednotlivých polohách aretováno již ne mechanicky, ale elektromagneticky, což způsobuje zpočátku zvláštní hmatovou odezvu, později však velmi návykovou.

A to je ze zařízení, neboli hardware, vše. Co se týče programů, tedy software, na vyvolávání RAW fotografií používám Adobe Photoshop Lightroom Classic a Capture One Pro. Fotografie, exportované do formátu TIFF v barevném prostoru ProPhoto RGB a 48-bitové barevné hloubce, dále upravuji v programu Adobe Photoshop CS6. Nejnovější verze, byť je mám k dispozici, mě zatím příliš nepřesvědčily, spíše odradily.

Operační systém je Windows 10 Pro, byl jsem zřejmě jeden z posledních, kdo na něj z Windows 7 Pro přecházel a opravdu se mi nechtělo.
Aktualizováno – od 20. listopadu 2022 používám Windows 11 Pro.

Tolik tedy k počítači. Na závěr mě napadá známé rčení o ohni, které u křemíkových strojů platí stejnou měrou: dobrý sluha, ale zlý pán. Počítač je velmi schopný a užitečný prostředek k umělecké tvorbě. Nikoli a v žádném případě však cíl, což se již stalo mnoha lidem osudným. Na druhé straně zanedbávat jeho údržbu také není dobré, což je (nebo snad už byl) trochu i můj problém. Přeji vám proto, aby počítače dobře sloužily a zároveň přitom zůstaly pouze pomocníky, nikoli vládci vašeho citu a tvůrčí inspirace při tvorbě stále působivějších fotografií. Snad vám tento stručný, poněkud příliš technický článek při tom trochu pomůže.

© Martin Mojžíš, 2022.
Fotografie výrobků: tiskové archivy firem Adata, Dell, Gigabyte, Intel, Kingston, Logitech, Microsoft, MSI, SilentiumPC a Zalman.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.