Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Nikon Z6III.

NIKON Z6III.

TŘETÍ GENERACE.

17. června 2024.
Nikon dnes představil nový fotoaparát řady Z6, Nikon Z6III. Obrazový snímač má stejné efektivní rozlišení jako předchozí model, 24.5 milionu bodů. Liší se ale konstrukcí. Jde o tzv. částečně vrstvený obrazový snímač, což znamená, že některé prvky a obvody byly přesunuty ze základní desky přímo ke světlocitlivým bodům. To umožňuje především rychlejší čtení dat, v tomto případě až 3.5x rychleji než u Z6II.

S tím souvisí také funkce předsnímání, která zachycuje snímky již jednu vteřinu před stisknutím spouště, a to rychlostí až 120 snímků za vteřinu. To je velmi užitečné především při fotografování rychle a nečekaně se měnících jevů, např. odlétajících ptáků apod., kdy díky snímkům vytvořeným a uloženým ještě před stiskem spouště nezmeškáme klíčový okamžik. Otázkou je, zda jedna vteřina náskoku bude stačit například na zachycení blesku v atmosféře.

Další zajímavou novinkou je hledáček. Dle vyjádření výrobce by měl být při svítivosti 4000 cd/m2 nejjasnější ze všech nyní používaných. Barevný rozsah (gamut) byl zvětšen na DCI-P3, co je barevný prostor velikostí mezi sRGB a AdobeRGB. Rozlišení hledáčku je 5 760 000 bodů.

Vylepšená pětiosá stabilizace obrazového snímače umožňuje nyní až osminásobné prodloužení "udržitelných" expozičních časů.

Zvýšena byla také celková odolnost fotoaparátu, která by měla být podobná jako u Nikonu Z8. Výrobce rovněž zaručuje možnost bezproblémového fotografování při teplotách až do -10°C.

Fotoaparát Nikon Z6III by se měl objevit v obchodech na konci června 2024. Předpokládaná cena je 69 000 Kč včetně DPH.Nikon Z6III. Nikon Z6III. Nikon Z6III. Nikon Z6III. Nikon Z6III. Nikon Z6III.

Nikon Z6III.

Nikon Z6III.

Nikon Z6III.

Nikon Z6III.

Nikon Z6III.

Nikon Z6III.


© Martin Mojžíš, 2024.
Obrazová část: © Nikon, 2024.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.