Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Sony A1 (Sony Alpha 1, Sony Alfa 1, Sony α1).

SONY A1.

OPRAVDU VŠESTRANNÝ FOTOAPARÁT.

26. ledna 2021.
Japonská firma Sony dnes představila fotoaparát, který je sice určen především pro reportáž, ale lze s ním vytvářet i fotografie krajin či zátiší. Právě pro tyto obory je zde však hned jedno zásadní omezení – snímač je osazen AA filtrem. Pokud tedy tvoříte především fotografické obrazy krajin, zátiší, architektury apod., jednoznačně lepší volbou jsou přístroje označené R, tedy A7R, A7RII, A7RIII a A7RIV. A1, neboli Alfa 1, α1, je však i pro nás zajímavá tím, že ukazuje novinky, které se snad brzy objeví například v nové A7RV.

Tento článek proto nemá být podrobným ani úplným výčtem technických novinek a informací. Rád bych se zmínil jen o několika zajímavostech.

Sony A1 (Sony Alpha 1, Sony Alfa 1, Sony α1).

Obrazový snímač.
Vše podstatné již vlastně bylo řečeno. 36 mm 50 Mpx snímač Sony EXMOR RS je osazen AA filtrem, pro mou tvorbu je tedy tímto nevhodný. Dynamický rozsah by měl dosahovat 15 EV. Snímač je umístěn ve stabilizační jednotce, která umožňuje prodloužit expoziční časy až o 5.5 EV. Je zde i funkce odstranění převzorkování při použití Bayerovy masky, a to posunem snímače a následným složením dílčích snímků. Co je to však platné, když je každý obrazový bod ještě před tím AA filtrem rozdělen do čtyř a tím rozostřen ... Posunováním snímače lze také vytvořit skládaný snímek s rozlišením přibližně 199 Mpx. Jak jsem již uvedl, pro tyto funkce jsou určeny především fotoaparáty R, ale chápu, že Sony ve snaze vytvořit co nejuniverzálnější přístroj umožnilo jejich používání i v těle zaměřeném především na rychlost.

Sony A1 (Sony Alpha 1, Sony Alfa 1, Sony α1).

Bezztrátově komprimovaný RAW.
Bezztrátová komprese dat existuje přibližně již od sedmdesátých let minulého století, Sony ji poprvé uvádí o pěkného půlstoletí později. Pro mě opět zdánlivě nepotřebná novinka, používám zásadně nekomprimované soubory. Jenže pro rychlé, sériové sloupkování, které je například při větrném počasí v krajině velmi důležité, všechny fotoaparáty Sony až dosud automaticky a bez možnosti volby přepnuly formát souboru na ztrátově komprimovaný RAW. Ten je pro vážnou práci nepoužitelný, neboť vytváří v obraze ohavné artefakty. Nyní tedy již snad bude vše v pořádku.

Sony A1 (Sony Alpha 1, Sony Alfa 1, Sony α1).

Uzavřená závěrka při výměně objektivů.
S touto šikovnou funkcí přišel první Canon R. Hned jsem si říkal, že to brzy budou mít všichni a je to tak – nyní tuto praktickou věc nalezneme i u Sony A1.

Sony A1 (Sony Alpha 1, Sony Alfa 1, Sony α1).

Skvělý hledáček.
Elektronické hledáčky byly dlouho špatně použitelné, obraz měl malé rozlišení, byl zubatý, nepravidelný, s podivnými barvami ... u současných přístrojů je vše již mnohem lepší, ovšem hledáček Sony A1 je opravdu mimořádný. OLED, zvětšení 0.90x, rozlišení 9.4 Mpx a obnovovací frekvence až 240 snímků za vteřinu.

Kvalitní "elektronická závěrka".
Lze ji používat i při fotografování s bleskem (pokud je mi známo, zcela poprvé), synchronizační čas je 1/200 vteřiny (s mechanickou závěrkou až 1/400 vteřiny). Čtení dat by mělo být tak rychlé, že ošklivé deformace pohybujících se objektů by se nyní měly vyskytovat podstatně méně často.

Infračervený snímač vyvážení bílé.
Tento snímač měly některé fotoaparáty Canon a pokud vím, příliš se neosvědčil. Sony jej nyní umísťuje přímo na tělo zepředu (na úvodních fotografiích je to ono bílé kolečko vpravo od pomocného světla automatického ostření). Snímač by měl pomoci při měření scén osvětlených smíšenými či komplikovaně měřitelnými světelnými zdroji.

Sony A1 (Sony Alpha 1, Sony Alfa 1, Sony α1).

Tolik tedy ve stručnosti k tomu hlavnímu, z mého pohledu. Kompletní přehled naleznete na ►stránkách výrobce.

Z nového přístroje mám velmi dobrý dojem. Sony konečně opravilo chyby, které mnoho let nechávalo bez povšimnutí, a přišlo (opět) s novinkami, které nejsou hloupými a módními výstřelky, ale zásadně pomáhají při tvorbě fotografií. Poctivý vývoj a cesta za skutečnou obrazovou kvalitou, to jsou vlastnosti opravdu dobré fotografické techniky.

Sony A1 (Sony Alpha 1, Sony Alfa 1, Sony α1).

Sony pro mě dlouho bylo pouze módní firmou "pro zábavu" – hry, filmy, hudba ... Vše často vysoce kvalitní, ale svým pojetím a zaměřením také poněkud povrchní. Fotoaparáty řad A7 a A9 jsem uznával jako první náznaky změny k lepšímu. A7RII, A7RIII, A7RIV a nyní A1, spolu s řadou vynikajích objektivů FE, Sony v mém vnímání definitivně zařadily vedle firem s mnohem větší a delší fotografickou tradicí, jako jsou Nikon či Canon. A to je pro tuto pracovitou společnost to nejvyšší ocenění, jaké jí mohu dát. Zaslouženě.

© Martin Mojžíš, 2021.
Fotografie a obrázek: © Sony Press.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.